Jdi na obsah Jdi na menu
 


Časté dotazy

Jelikož se nám občas opakují dotazy na sudy, sepsali jsme několik odpovědí: 

1) Z jakého dřeva jsou sudy vyrobené? Sudy jsou vyrobeny z světlého dubu z pohoří Strandža  na řecko - bulharské hranici, který se vyznačuje jemnou pórovitou strukturou. 

2) Jste výrobci? Ne, nejsme výrobci. Pouze prodáváme.

3) Dokážete vyrobit sud na zakázku? Ano, sud podle Vašich představ umíme vyrobit. Můžete si zvolit od jemného po silné vypálení sudu, bez díry na pípu, s pípou, bez jednoho čela. Neděláme řezbu do čela sudu a zakazujeme sud lakovat či voskovat. Stačí jen napsat požadavek na náš mail dubovysud@seznam.cz.

4) Proč jste levnější jak konkurence? Snažíme se, abychom byli konkurenceschopní na trhu. Zaměřujeme se jen na omezenou nabídku sudů od 5 do 225 l, čímž ale uspokojíme většinu  zákazníků, kteří se zajímají o staření alkoholu. Neplatíme nájem v obchodě ani za sklad. Naše stránky jsou jednoduché a levné. Prodej sudů není náš hlavní příjem.

5) Zůstane mi stejný objem alkoholu v sudu po staření? Ne. Sud pracuje a vezme si tzv. andělskou daň, což je cca 10 % objemu. Záleží v jaké teplotě se sud skladuje. Čím menší teplota, tím menší únik. 

6) Kde skladovat sud - konstantní teplota(do 10°C) a vlhkost. Nejlepší je sklep, stará kamenná stodola. Ale je možné mít sud i ve vyšší teplotě.

7) Můžu sud použít vícekrát? Ano. Pokud staříte třeba slivovici, tak je nelepší vyměnit v sudu slivovici po roce. Mám vypálenou novou várku, stočím starou a rovnou naliji novou. Nemusím pečovat o sud, jen naliji novou várku a opět rok čekám.  

8)Soudek s pípou nebo bez? My nejsme priznivci pípy. Důvod? a)tekutina v sudu reaguje pouze s soudkem, s dubovým dřevem. b) omezíte na minimum únik. Kolem ústí pípy je dřevo náchylné k úniku. c)Nedokážeme Vám zaručit, že treba za pět let pipa nezačne reagovat s tekutinou v sudu. Pak je chuť alkoholu někde jinde...

9) Proč nenabízíme dřevěné pípy. Sami jsme sud s uvedou pipou měli a sud nam utíkal, protékal právě přes pípu. Dřevěná pípa není žádný hitec vymysl. Narazíte ji do sudu a to je vše. Jakmile ale otočíte kohoutem, tak pípa začne kapat. Na pípě se objeví hnědý maz a je to špatné. Proto dřevěnou pípu neprodáváme. Chceme mít spokojené zákazníky. 

9) Chcete věnování na čele sudu? Zvládneme písmena, ne obrázky. Napište nám a domluvíme se. Cena se pohybuje kolem 500 Kč.

img_20180315_113058.jpg

S pozdravem Ing. Pavla Božkovová